„Zametači“ a optimalizace jejich společenských rolí

16.07.2012

Zdá se, že se objevil nový profesní termín „zametač“. Mohl by to být člověk, který odklízí a přemisťuje vše společensky nepotřebné na místa pro tento účel vyhrazená. Z tohoto pohledu je profese zametače společensky vyžadovaná a respektovaná. Najednou však zjišťujeme, že není zametač jako zametač a společenská prospěšnost zametání je diskutabilní.  Bývalý vrchní státní zástupce Rampula a jeho pravá ruka Grygárek zametali téměř kvantitativně a nakonec se jim to nevyplatilo. Podobně diskutabilní personou se jeví jejich zvažovaná nástupkyně Lenka Bradáčová. Ta naproti tomu nezametá vůbec, a již se šíří hlasy, že premiér Nečas přece jenom „optimálně pracujícího“ zametače na tuto funkci potřebuje. Necháme se tedy překvapit.

Mladší generaci asi překvapí, že byly doby, a to speciálně na začátku 70. let, kdy se o zametačích hovořilo stejně často, ne li častěji než dnes. Týkalo se to však jiné, neméně důležité společenské oblasti, a to fotbalu.  Po neúspěchu na MS 1970, prohrách v kvalifikaci na ME 1972 a MS 1974, fotbalová generalita i zbytek národa došly k závěru, že nám chybí, světe div se, zametač.  Post zametače souvisel s novým herním systémem, který zavedl SRN (tehdy se jí ovšem ještě říkalo Německá spolková republika –  NSR). Podstata systému byla v tom, že za čtveřicí obránců operoval další, tzv. „zametač“, který uklízel míče, které prošly obranou do bezpečí. Jak již bylo řečeno, není zametač jako zametač, a zametačem všech zametačů byl bezesporu Franz Beckenbauer, který svým pojetím hry, charakterizovaným nejen odklízením míčů, ale i jejich překvapivým vyvážením k brance soupeře a překvapivým zakončováním, vytvořil nový kvalitativní standard této pozice. V tehdejším Československu se rozjelo celospolečenské „výběrové řízení“ na „národního“ zametače. Zkraje byl favorizován František Plass z Plzně, poté se odborníci i veřejnost přikláněli k Lacovi Kunovi ze Spartaku Trnava. Nikdo se však svojí úrovní ani zdánlivě nepřiblížil „Kaiser Franzovi  Becenbauerovi“.

Budeme se těšit, že nový vrchní státní zástupce (ať už jim bude kdokoli), se, podobně jako Beckenbauer, zaměří na vytváření nových a špičkových standardů dané profesní pozice. Společnost, a to fotbalová i nefotbalová, to bez výjimky uvítá.

komentáře (0)
Ing. Miroslav Špaček, Ph.D., MBA

Další články autora: